Media Life Magazine - nowe oblicze OOH
Media Life Magazine jest codzienną internetową gazetą dla media plannerów i buyerów, wydawaną w USA od 1999 roku. W czerwcu tego roku Media Life rozpoczął publikowanie bardzo ciekawej serii artykułów pod tytułem „Zaszła zmiana: nowe oblicze reklamy zewnętrznej”. Celem tego cyklu jest opisanie zmian, jakie zaszły w branży reklamy zewnętrznej w ostatnich latach oraz pomoc media plannerom w lepszym zrozumieniu nowych możliwości, jakie daje to medium reklamowe. Autorzy artykułów postanowili przyjrzeć się, jaki wpływ na reklamę OOH ma rozwój technologii cyfrowych, zbadać wpływ mediów społecznościowych na tę formę reklamy, zgłębić postępy w metodach badań i pomiarów reklamy zewnętrznej, zagłębić się w analizę wydatków reklamowych w celu sporządzenia prognozy ich rozwoju na następne lata, zobaczyć co jest modne a co nie w OOH, opowiedzieć o zmianach, jakie są możliwe w najbliższej przyszłości.
Złote lata reklamy zewnętrznej w USA to lata 50. Nie było wtedy autostrad, więc podróż na długim dystansie wiodła drogami przez miasta, miasteczka, wioski, rozdzielane przestrzeniami pól.
Jedyną rozrywką w czasie takiej podróży - oprócz słuchania radia - było oglądanie reklamowych billboardów, ustawianych masowo przy drogach. Potem pojawiły się szerokie autostrady, wzrosła szybkość jazdy i wiele się zmieniło.
Obecnie zaczęła się nowa era reklamy zewnętrznej.
Medium to patrzy bardzo optymistycznie w przyszłość. OOH jest jednym z trzech mediów, notujących na rynku amerykańskim stały wzrost (obok TV kablowej i reklamy w internecie) i jednym z czterech, których czas konsumpcji wzrasta (obok reklamy w TV kablowych, reklamy mobilnej
i reklamy w grach video).
Gdzie szukać źródła tych dobrych wyników?
W zmianach, jakie zaszły w branży OOH.
Jeszcze parę lat temu reklama zewnętrzna to były głównie billboardy. Dzisiaj billboardy generują jedynie 35 % wydatków na OOH (w 2002 roku udział ten wynosił 45%). Ich liczba spadła do około 160.000 w skali całych Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj do reklamy OOH zalicza się nie tylko billboardy, ale również ekrany cyfrowe, reklamę w kinie, ambient media. Rozszerzyło się spektrum używanych w reklamie zewnętrznej technologii. Czegoś takiego nie doświadczyła prasa i magazyny, medium to pozostało związane z technologią drukarską i gdy pojawił się internet, branża wpadła
w gigantyczne tarapaty.
Inna sprawa to fakt, że reklama zewnętrzna nie straciła, ale odwrotnie, bardzo zyskała na rozwoju technologii, związanych z takimi innowacjami jak reklama w sieci, reklama mobilna, media społecznościowe.
Weźmy chociażby media społecznościowe – ciekawa akcja reklamowa odbywająca się na ulicy jest fotografowana, filmowana smartfonami przez przechodniów a następnie pojawia się w sieci
i generuje tam nową, wielką widownię. Kolejna rzecz to brak regulacji w dziedzinie reklamy zewnętrznej ograniczających działanie wolnego rynku w taki sposób jak działają one np. na radio albo telewizję. Reklama OOH jest tam gdzie są ludzie, jest najbliżej punktu sprzedaży.
W przeciwieństwie do reklamy np. telewizyjnej, reklama zewnętrzna jest medium, które da się targetować. Nie jest aż tak masowym medium jak TV.
Reklamę OOH można skierować do precyzyjnej grupy docelowej. Jest to także medium, które nie uległo tak dalekiej fragmentacji.
Reklama OOH bardziej niż inne media działa poprzez swoją stronę wizualną. Aby być skuteczna, musi przyciągać wzrok i poruszać wyobraźnię.
I wreszcie - możesz wyłączyć telewizor, wstać od biurka i odejść od komputera, wyłączyć radio, zamknąć magazyn ale wcześniej czy później wyjdziesz z domu, a tam na zewnątrz czeka reklama zewnętrzna ...
Reklama zewnętrzna ma świetlaną przyszłość nie tylko w USA.
My w to nie wątpimy.
Dlatego zapraszamy, zaglądajcie na blOOH - będziemy zapoznawać Was z informacjami, które ukażą się w kolejnych odcinkach serii „Zaszła zmiana: nowe oblicze reklamy zewnętrznej”, publikowanej przez Media Life.