W Jet Line na ekranach: Projekt Pracownie

Rzemiosło, najstarsza i przez tysiąclecia jedyna forma wytwarzania rzeczy i świadczenia  usług. Znane od zawsze, od paru lat w miastach odkrywane na nowo. Kowalstwo, jubilerstwo, szewstwo, stolarstwo, kaletnictwo, krawiectwo. Niewielkie zakłady są przekazywane w kolejne ręce lub zakładane od podstaw. Mają nowoczesne podejście, umieją opowiedzieć o swoich ideałach. Ich pracownie znajdują się w bramach, na terenie pofabrycznych hal lub w nowych, loftowych przestrzeniach w różnych dzielnicach miasta.
Mamy wokół siebie uczniów, czeladników i mistrzów, mamy warsztaty, pracownie, zakłady, wytwórnie. Mamy wreszcie miejsca, które je wspierają, wspierają tradycje rzemieślnicze. Poznajcie Projekt Pracownie.

Ekrany MORE i projekt pracownie

ekrany MORE i projekt pracownie

Projekt Pracownie to inicjatywa grupy miłośników rzemiosła. To zespół fotografów prowadzony przez Małgorzatę Herman – autorkę wywiadów i tekstów ukazujących się na portalu – który pokazuje zjawiskowe pracownie ukryte w miejskich zakamarkach. Grupa opowiada historię osób, które zajmują się ręcznym wytwarzaniem. Zachęca innych do pogłębiania wiedzy na temat tradycyjnych technik wytwarzania. Współpracuje także z organizacjami w Polsce i zagranicą, które promują ręczne wytwórstwo.

Jak mogą i powinny powstawać rzeczy

Małgosia Herman:
Wizyta w każdej pracowni to cudowna przygoda. Możliwość obcowania z materiałami i technikami, do których na co dzień nie mamy dostępu. Poznanie świata rzemiosła, którego nie praktykujemy, ale zgłębiamy w najdrobniejszych szczegółach. Mamy nadzieję, że to, co robimy w Projekcie Pracownie, pozwala zrozumieć, jak mogą i powinny powstawać otaczające nas rzeczy.

 

MORE i projekt pracownie

Współpraca z Jet Line to dla nas wspaniała możliwość na dotarcie z ideą Projektu Pracownie do szerszej grupy odbiorców. Chcemy przybliżać procesy projektowania i wytwarzania jakościowy i autorskich produktów polskich twórców. Opowiadać ich historie i pokazywać przestrzenie, w których tworzą. To fantastyczne i niesamowicie kreatywne osoby, o których działalności powinni wiedzieć wszyscy. Nasi bohaterowie ręcznie wytwarzają piękne przedmioty codziennego użytku, które mogą nam służyć na lata.

 

Współpraca Jet Line z Projektem Pracownie rozpoczęła się we wrześniu i będzie trwała do końca roku. Wśród rzemieślników prezentowanych na spotach mogliście dotychczas oglądać ceramików, stolarzy, jubilerów, kaletników, kowala i szklarza. Do najbliższej emisji kampanii Projekt Pracownie zaprosił m.in. Andrzeja Bero, artystkę Idę Karkoszkę, ale także Pracownię Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka oraz Square Drop i AVA Volumes. Wśród kreacji będziecie mogli dostrzec również rzemieślników, z którymi wywiady dopiero ukażą się na stronie Projektu Pracownie. Będzie to m.in. pracownia szewska Tomasza Pietrzaka.

projekt pracownie
Andrzej Bero, fot. Natalia Miedziak-Skonieczna


AVA Volumes, fot. Radek Zawadzki

 

Projekt Pracownie można wspierać na Patronite https://patronite.pl/ProjektPracownie a inne Pracownie i inne realizacje tego, co w Jet Line na ekranach zobaczycie na Instagramie MORE_by_JetLine