Zmiany klimatyczne to wyzwanie współczesności, ważne dla nas wszystkich.  Na ekranach MORE w ramach cyklu „Przemiany” podejmujmy ten temat i pokazujemy, co to znaczy, że klimat się zmienia. Do współpracy zaprosiliśmy naszych naukowych partnerów: Nauka o klimacie oraz Nauka To lubię.

Zmiany klimatyczne to ważny temat

Niestety długo zwlekano z podjęciem ochrony klimatu, przez co niektóre konsekwencje są już nieuniknione i nieodwracalne. Nieskuteczne działania albo ich brak – mogą powodować jeszcze poważniejsze skutki, dlatego warto wciąż o nich mówić w przestrzeni publicznej.

Zmiany klimatyczne są spowodowane głównie przez emisję gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan czy podtlenek azotu, które powstają w wyniku działalności ludzkiej. Te gazy zatrzymują ciepło w atmosferze i powodują wzrost temperatury na Ziemi. Zmiany klimatyczne są więc problemem globalnym i wymagają wspólnych działań na różnych poziomach: międzynarodowym, krajowym, lokalnym i indywidualnym.

Skutki zmian klimatycznych są coraz bardziej widoczne i odczuwalne na całym świecie. Podnoszą się temperatury, topnieją lodowce, wzrasta poziom morza, nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, powodzie, huragany czy pożary. Zmiany klimatyczne wpływają nie tylko na środowisko naturalne, ale także na zdrowie, bezpieczeństwo, gospodarkę i społeczeństwo.

Nauka o klimacie

Misją redakcji Nauka o klimacie jest wyjaśnianie fizycznych procesów rządzących klimatem, relacjonowanie aktualnych wyników badań oraz rozwiewanie klimatycznych mitów.

Korzystając z zdjęć NASA, wspólnie pokazaliśmy jak zmienia się klimat: jak było, a jak jest.

zmiany klimatyczne

zmiany klimatyczne

Nauka. To lubię

Klimat z definicji jest zmienny, ale czy ta zmiana, której jesteśmy świadkami, jest naturalna?

Czy klimat na pewno się zmienia?

Czy Polska zamieni się w pustynię?

Na te pytania odpowiada dr Tomasz Rożek w cyklu „Jak działa klimat” na kanale Nauka. To lubię. Tam w bardzo przystępny i ciekawy sposób dowiecie się o zmianach klimatycznych.

Ekrany MORE o zmianach klimatu

Ekrany MORE umożliwiają komunikację i prezentację myśli i poglądów między różnymi grupami społecznymi.

To ważne, aby informować ludzi o zmianach klimatu, przyczynach i skutkach, ponieważ są one jednym z największych zagrożeń dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki na Ziemi. Problem nie jest oczywiście nowy, klimat zmieniał się wielokrotnie w historii naszej planety. Jednak obecnie obserwowane zmiany mają niespotykaną dotąd skalę i tempo, a te są spowodowane głównie działalnością ludzi.

Zmiany klimatyczne to temat trudny i skomplikowany, ale też ważny i pilny. Mówiąc o nim przyczyniamy się do większej świadomości.  Szukajmy więc informacji, czytajmy, pytajmy – wiedza o zmianach klimatycznych to wspólna odpowiedzialność i szansa.

 

Sprawdź możliwości ekranów MORE