„Pomoc Żołnierzom AK na Białorusi” to akcja świątecznej pomocy, w ramach której darczyńcy kompletują artykuły pierwszej potrzeby, głównie żywność, i w postaci paczek przekazują żołnierzom AK mieszkającym na kresach Białorusi. Celem akcji jest nie tylko wsparcie materialne i finansowe,
lecz w największym stopniu – zagwarantowanie rodakom pamięci o nich. Dlatego bardzo ważnym elementem paczek są świąteczne kartki z życzeniami.

Tegoroczna akcja była dla nas wyjątkowym przedsięwzięciem ze względu na formę, w jakiej odbył się jej finał. W dniach 27-29 stycznia wybraliśmy się na Białoruś. Termin nie był przypadkowy, gdyż w tym samym czasie Stowarzyszenie Odra-Niemen finalizowało swoją inicjatywę wspierającą Polaków, żyjących na Białorusi. Postanowiliśmy połączyć obie wyprawy i osobiście wręczyć zebrane paczki kombatantom.

 

Finał akcji odbył się w ostatni weekend stycznia. W piątek rozdysponowaliśmy paczki wśród żołnierzy w miasteczku Iwieniec w środkowej części Białorusi, niedaleko Mińska. Mieliśmy okazję poznać Panią Teresę Sobol ze Związku Polaków, która szczegółowo opowiedziała nam o ich losach.


W sobotę odwiedziliśmy kombatantów w mieście Lida, blisko granicy z Litwą.
Pan Franciszek i Pan Alfons, ogromnie wdzięczni za paczki, chętnie opowiedzieli nam swoje historie, pokazując odznaczenia i zdjęcia. Dodatkowo Pan Franciszek zaprowadził nas na lokalny, polski cmentarz, niestety – zniszczony i zaniedbany.

 

Następnie udaliśmy się do Mostów, gdzie zostaliśmy w bardzo serdeczny sposób przywitani przez mjr Weronikę Sebastianowicz i jej przyjaciół ze Stowarzyszenia Polaków żyjących na Białorusi. Ich gościnność przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Do pięknie przygotowanej kolacji przygrywał zespół z polską muzyką na żywo. Całego klimatu dopełniały opowieści o wydarzeniach,  z którymi musieli się zmierzyć nasi Gospodarze nie tracąc przy tym radości życia i szczerze motywując do działania.


Nie byliśmy w stanie dotrzeć do każdego z kombatantów osobno. Niemniej jednak, wszystkie paczki zostały pod opieką Pani Weroniki Sebastianowicz, która w naszym imieniu zajęła się ich przekazaniem w ręce żołnierzy.

Tegoroczna akcja „Pomoc Żołnierzom AK na Białorusi” to nie tylko rekordowe wsparcie – 400 kg żywności i 3350 zł w gotówce. To przede wszystkim tysiące interesujących historii, ciepłych słów, wdzięczności, pamięci oraz  radości emanującej od spotkanych ludzi, których życie doświadczyło i niestety wciąż doświadcza w trudnych okolicznościach.


Kolejna akcja pomocy dla żołnierzy AK, mieszkających na Białorusi, jest zaplanowana na czas Świąt Wielkanocnych. Na pewno będziemy o niej pisać, wszystkich chętnych już dziś zapraszamy.

organizacja akcji w Jet Line: Piotr Regucki
foto i wsparcie logistyczne: Stefan Maszewski