Powróćmy jeszcze raz do jednej z najważniejszych imprez branżowych, która odbyła się w lutym br w Amsterdamie. Integrated Systems Europe to jedna z bardziej wyczekiwanych imprez, skierowanych do specjalistów z branży AV oraz szeroko pojętego przemysłu elektronicznego. Podobnie jak przez 7 ostatnich lat, targi odbyły się w kompleksie konferencyjno-wystawienniczym RAI w Amsterdamie.

Targi przyciągnęły profesjonalistów działających na różnych poziomach rozwoju produktu: zarówno producentów, jak i dystrybutorów, dealerów, handlowców czy konsultantów.
Szeroko reprezentowani byli również odbiorcy końcowi z takich dziedzin jak sport, edukacja, usługi, telekonferencje, eventy.

Na ISE szeroko prezentowane były technologie z takich dziedzin jak :

 • automatyzacja budynków;
 • audio i wideo konferencje;
 • zarządzanie i dystrybucja treści;
 • ekrany płaskie;
 • uchwyty, wyposażanie, audio – meble;
 • kino domowe, rozrywka;
 • interaktywne display’e;
 • wideościany LED;
 • systemy kontroli urządzeń multimedialnych;
 • systemy bezpieczeństwa;
 • przesyłanie strumieniowe;
 • projektory oraz ekrany projekcyjne;

Krótką wizytówką targów może być film dostępny pod linkiem:

Targi pokazały mnóstwo rozwiązań w aspekcie technik multimedialnych, audiowizualnych dostępnych obecnie na rynku. ISE 2014 zajęło powierzchnię 12 sal w Amsterdam RAI, przyciągając ponad 51.000 uczestników z 140 krajów, utrzymując reputację jednego z najważniejszych wydarzeń dla prezentacji nowych technologii, zarówno dla firm, przemysłu jak i użytkowników końcowych.

Zostało zaprezentowanych ponad 1000 produktów, a towarzyszyły im prelekcje, prezentacje i pokazy edukacyjne. Przegląd ofert był ogromny poczynając od firm potentatów tj Samsung, LG, NEC, przez specjalistów od telekonferencji aż do wyspecjalizowanych firm oferujących złożone rozwiązania w dziedzinie Smart Building.
Wśród firm, których stoiska prezentowały się nadzwyczaj imponująco, były między innymi Barco i Samsung, który w taki sposób analizował potrzeby rynku przed rozpoczęciem targów: „Podczas tegorocznej edycji targów ISE przedstawiamy swoją wizję na rok 2014. Przewidujemy większą integrację systemów AV ze strategiami sieci sprzedaży detalicznej i systemami analitycznymi obiektów handlowych, mającą na celu zwiększenie korzyści płynących z wykorzystania multimedialnych systemów prezentacji wizualnej w handlu detalicznym. Zapotrzebowanie konsumentów na innowacyjne rozwiązania będzie w najbliższych latach napędzać dynamiczny wzrost w tym segmencie.

Na ekspozycji  Samsung Electronics na targach ISE można było zobaczyć m.in. „wieżę multiwizyjną” złożoną z 54 najwyższej światowej klasy monitorów LFD (UD55D) z ultra cienką 3,5-milimetrową (najwęższą na rynku) ramką. Naturalnej wielkości obrazy poszczególnych produktów wyświetlane były na 95-calowych monitorach LFD (ME95C), ponadto zwiedzający przeglądać mogli pełną ofertę urządzeń w ich wirtualnym katalogu.
W przestrzeni zaaranżowanej w stylu wnętrz hotelowych zwiedzający zapoznawali się z innowacyjnymi rozwiązaniami Samsunga dla hoteli, m.in. z ofertą treści telewizyjnych kontrolowanych przez gości hotelowych.
Branża transportowa kuszona była gotowymi rozwiązaniami systemów informacyjnych z tablicami rozkładu lotów, informacjami pogodowymi i innymi danymi aktualizowanymi w czasie rzeczywistym. Na stoisku znalazła się również cała gama rozwiązań dla branży HoReCa.

fot. Samsung
Belgijska firma Barco, światowy specjalista w rozwiązaniach projekcji obrazu, działająca w takich obszarach jak rozwiązania projekcji wielkoformatowej, systemy wizualizacji w medycynie oraz systemy wizualnego nadzoru pokazała imponujące projektory wielkoobrazowe….

Bardzo mocno wypadli bezpośredni konkurencji Samsunga w walce o palmę pierwszeństwa, zarówno LG jak Sony, NEC i Panasonic dorównywali rozmachem w prezentacji telewizor ultra HD LG (model 105UB9)swoich rozwiązań:
LG zaprezentowało zakrzywiony telewizor ultra HD LG (model 105UB9). Głęboka czerń, bardzo trudna do oddania na ekranie, kolory, głębia obrazu oraz szeroki kąt widzenia robiły wrażenie. Proporcje ekranu (21:9) dostosowane są do proporcji ekranu kinowego, a rozdzielczość ekranu to 11 milionów pixeli (5120×2160):

Sony zaprezentowała innowacyjne rozwiązania, które kształtują przyszłość branży audiowizualnej, zgodnie z wizją „Beyond Definition”. Odwiedzający ekspozycję Sony mogli zapoznać się z kompleksową ofertą projektorów dla biznesu, edukacji i kina domowego, systemami reklamy wizualnej, narzędziami do wideokonferencji, systemami do rejestracji dźwięku oraz monitorami do zastosowań profesjonalnych i użytku w przestrzeni publicznej.
Wśród prezentowanych rozwiązań znalazł się nowy, przeznaczony do prezentacji wizualnych 4K system Sony Vision Presenter PWA-VP100, który umożliwia wyświetlanie danych z różnych materiałów źródłowych i prowadzenie atrakcyjnych pokazów. Targi były również okazją do poznania pełnej gamy projektorów z serii S, przeznaczonych do projekcji z małej lub bardzo małej odległości i przystosowanych do bezprzewodowego sterowania z komputera albo tabletu. (informacja: publikacja PR Sony)

NEC Display Solutions zaprosił swoich gości na stoisko „A world of visual experience”, które zostało podzielone na sektory, w tym m.in.: centrum handlowe z rozwiązaniami wspierającymi sprzedaż, salę konferencyjną, gdzie demonstrowano  innowacyjne rozwiązania dotyczące szkoleń i konferencji, kino ze streamingiem cyfrowego kontentu o bardzo wysokiej rozdzielczości, centrum monitoringu oraz restaurację szybkiej obsługi, wykorzystującą inteligentne wyświetlacze (informacja za: NEC Display Solutions).
 

 Na stoisku o powierzchni 400 m2 Panasonic przedstawił między innymi nową generację projektorów wykorzystujących laser jako źródło światła. Zaprezentowano także profesjonalne urządzenia wyposażone w technologię 4K w tym wielkoformatowe 98- i 84-calowe monitory profesjonalne, jak również serię projektorów 4K przeznaczonych dla dużych obiektów:

Na targach obecne były wszystkie liczące się firmy z branży audiowizualnej. Silnie reprezentowane były firmy będące potęgami choć mniej znane na rynku Polskim, wśród nich m.in. Christie, Crestron, Mitsubishi Electric i.in.

Powyższa lista nie wyczerpuje długiej listy firm wystawców prezentujących swoje produkty na targach. Jednak, aby się o tym przekonać, warto je odwiedzić, ISE istotnie stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń dla sektora audiowizualnego.
Przyszła edycja 10-12.02.2015 w Amsterdamie.