Autor/ka:
Agnieszka Maszewska

100 fotografii z Powstania Warszawskiego na cyfrowej wystawie

ekran dooh w Warszawie

Gdy zaczynasz poznawać Warszawę z perspektywy spacerowicza albo rowerzysty, najpierw odkrywasz wygodne skróty i połączenia dróg, a potem też widzisz miejsca, których nie ma się szansy zobaczyć inaczej. Zaczyna się je poznawać i rozumieć, łączą się informacje o zdarzeniach i ludziach.

Spróbujcie odkryć w ten sposób historię Warszawy z sierpnia i września 1944 roku.
Z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania przygotowaliśmy niecodzienną outdoorową wystawę. Zatytułowaliśmy ją „Ślady Powstania Warszawskiego”.

Jest to wystawa ponad 100. fotografii powstańczych, które wybrał i przygotował zespół Muzeum Powstania Warszawskiego. Zamieściliśmy je w spotach, które od 1 sierpnia do 2 października będziemy emitowali na cyfrowych ekranach MORE w Warszawie.
Każde ze zdjęć ilustruje historię miejsca lub okolicy, w której znajduje się ekran. Wszystkie zostały precyzyjnie dopasowane do miejsca w stolicy 76 lat temu. Każde jest emitowane na konkretnym ekranie. Dodatkowo w spotach podajemy odległość, która dzieli ekran od miejsca, o którym opowiadamy. Gdy piszemy „w tym miejscu” – dokładnie tu, gdzie stoisz, działo się to, co widzisz na zdjęciu.

Przy ekranach umieściliśmy kody QR, które przeniosą Was na strony Muzeum Powstania Warszawskiego: do kalendarium Powstania, Fototeki i Archiwum Historii Mówionej.

Zatrzymajcie się przy ekranach przy Chmielnej, Złotej, Jana Pawła, Piwnej, Andersa, Żytniej i w ponad 100 innych miejscach Warszawy.
Rozejrzyjcie się, przenieście na chwilę do Warszawy sprzed 76 lat.

Ślady Powstania_Złota

Ślady Powstania_MOREŚlady Powstania_Piwna

Dodatkowo zaś przygotowaliśmy spot informujący o obecnych do dziś w mieście śladach Powstania. Przygotowaliśmy go w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.

Warszawa pamięta.

Ślady Powstania_angielski

Ślady Powstania_niemiecki