Uchwała krajobrazowa w Warszawie
Dziś (16 stycznia 2020 r.) podczas sesji Rady Miasta Warszawy zatwierdzono uchwałę w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, popularnie zwaną uchwałą krajobrazową.
Za przyjęciem uchwały głosowało 51 radnych, nikt nie był przeciw, wstrzymały się 3 osoby. Uchwała w następujący sposób określa zasady umieszczania reklam:
- miasto jest podzielone na 4 strefy, dodatkowo ma wyodrębnione ciągi komunikacyjne,
- największy dopuszczony format reklamy to 6x3 m,
- reklama cyfrowa w praktyce jest zakazana,
- zapisy uchwały preferują reklamy ustawione na terenach miejskich,
- okres dostosowania dla reklam wynosi 2 lata, dla szyldów - 3 lata.
W zakresie reklam dokument jest napisany w sposób przejrzysty, inaczej niż część dotycząca szyldów, przykładowy fragment o ich dostosowaniu: „ szyldy są usytuowane niezgodnie z postanowieniami § 5 ust. 2 pkt 1 lit. c, to należy je w tym zakresie dostosować do najliczniejszej grupy szyldów tworzących poziomą lub pionową oś na elewacji, o ile grupę taką można wyróżnić; w przypadku, gdy nie ma możliwości wyznaczenia najliczniejszej grupy odniesienia, za niezgodne z uchwałą uznaje się wszystkie szyldy sytuowane na danej elewacji poza strefą parteru i poniżej górnej krawędzi elewacji”.
Przeczytałem wiele projektów uchwał krajobrazowych i niewiele mnie dziwi, ale likwidacja wzoru słupa ogłoszeniowego, który w Warszawie funkcjonował przez prawie 140 lat, jest oryginalnym pomysłem.
Podsumowując:
- Uchwała warszawska buduje monopol miasta na rynku reklamy.
- Koszt dostosowania szyldów w Warszawie oznacza dla każdego przedsiębiorcy w Warszawie od kilkuset do kilkuset tysięcy złotych, a w przypadku centrów handlowych znacznie więcej.
- Wszyscy zainteresowani tematem czekają na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o zgodności z konstytucją prawa, na podstawie którego jest tworzona uchwała. W tym tygodniu sądy w Poznaniu i Łodzi zawiesiły postępowania do czasu wydania orzeczenia przez TK. Dlaczego Warszawa robi inaczej – nie potrafię odpowiedzieć.
- Zapisy uchwały zawierają błędy prawne.
W ciągu miesiąca wojewoda jako organ nadzorczy wyda rozstrzygnięcie dotyczące zgodności uchwały z prawem.