Autor/ka:
Marcin Maszewski

Uchwała krajobrazowa w Łomiankach czyli równi i równiejsi cz. 2

uchwała krajobrazowa

Uchwała krajobrazowa w Łomiankach weszła w życie 21 maja 2024 roku i była jedną z pierwszych uchwał powstałych po ogłoszeniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny.

 

Miasto Łomianki jest położone, w odległości zaledwie 15 km od centrum Warszawy. Takie sąsiedztwo powoduje czasami komplikacje dla miasta. Jedną z nich są osoby, które przeprowadziły się ze stolicy do dużo spokojniejszych Łomianek, ale nie zmieniły miejsca w którym rozliczają swój PIT roczny. Dla gminy to jest problem bo nie wszystkie osoby korzystające z jej infrastruktury płacą w gminie podatek.

 

Wydaje się, że ten problem nie ma nic wspólnego z uchwałą krajobrazową.

 

Jednak w tym przypadku ma bardzo dużo. Do takich osób trzeba dotrzeć z komunikatem:

 

Hej, moi drodzy, czy chcecie aby miasto w którym mieszkacie miało lepszą komunikację, miało wyremontowane ulice i chodniki, żeby było bezpieczniej, chcecie? To rozliczcie swój podatek w naszej gminie.

 

Komunikat prosty i oczywisty, tylko jak dotrzeć do grupy docelowej? Telewizja odpada, radio odpada, prasa lokalna dotrze do niewielkiej części odbiorców, internet podobnie, list wysłany pod każdy adres w mieście będzie rozwiązaniem kosztownym. Najskuteczniejszą metodą pozostaje dobrze dobrana reklama zewnętrzna. Tak samo pomyślano w Łomiankach i zrealizowano kampanię promocyjną w bardzo prosty i skuteczny sposób – nad drogami wjazdowymi do miasta rozwieszono banery z odpowiednim hasłem. Można by było, pochwalić władze gminy za pomysł, można by, gdyby nie uchwała krajobrazowa, która zakazuje tej formy reklamy.

 

Co będzie dalej? Nic – gmina może łamać prawo, bo nic jej za to nie grozi. Teoretycznie Wydział Gospodarki Przestrzennej może nałożyć karę na Wydział Promocji, ale to będzie przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej.

 

A co by było gdyby przedsiębiorca chciał zareklamować swoją działalność w sposób niezgodny z uchwałą? Proste – zapłaciłby karę.

 

Tylko po co uchwalać takie prawo, które utrudnia gminie jej rozwój?

 

Deregulacja to ostatnio bardzo modne słowo. Oznacza ni mniej ni więcej to, że urzędnik naprawia swoje błędy lub błędy innego urzędnika. Tu taka deregulacja by się przydała.

 

 

PS: Pod linkiem znajduje się pełen tekst uchwały krajobrazowej w Łomiankach: https://bip.lomianki.pl/bip/prawo-lokalne/uchwaly-rady-miejskiej/2024/13801,Uchwala-Nr-XCV6642024-Rady-Miejskiej-w-Lomiankach-z-dnia-21-marca-2024-roku-w-sp.html

 

Zapraszam do przeczytania też innych tekstów:

 

Równi i równiejsi. Krakowska Uchwała krajobrazowa.

 

oraz do zapoznania się z nowym przeglądem sytuacji uchwał krajobrazowych w Polsce:  Uchwały krajobrazowe w największych miastach w Polsce