Od 24 lutego na naszych ekranach sieci MORE oraz na ekranach sieci Smart Citylight Warexpo w Warszawie emitujemy czternaście spotów z fotografiami Olgi Maistrenko. Olga robiła zdjęcia w piwnicy przedszkola w Buczy w lutym 2022 roku. Przez blisko 2 tygodnie było to schronienie jej rodziny i innych mieszkańców miasta.

Bucza, Miasto – Bohater Ukrainy

Olga: Kiedy fotograf, taki fotografujący uroczystości rodzinne, jakim byłam w Buczy, robi zdjęcia?
Kiedy są chrzciny, ślub, wesele, urodziny, kiedy jest wesoło i jest okazja.
Wojna to nie jest ta okazja.

Bucza to miasto w obwodzie kijowskim, jedno z honorowym tytułem Miasto – Bohater. W lutym i marcu rosyjscy żołnierze między innymi tam popełniali zbrodnie na cywilnej ludności. Olga Maistrenko, fotografka, Ukrainka, mieszkanka Buczy, blisko 2 tygodnie po eskalacji agresji Rosji spędziła z rodziną w piwnicy przedszkola, do którego chodziła jej córka. Piwnica była obliczona na schron dla 100 osób, w szczytowym momencie mieszkało w nim 350 osób. Mniej więcej połowę stanowiły dzieci w różnym wieku, od niemowlaków po nastolatków.

Ważne tematy w out of home

Olga: Kiedy schroniliśmy się w piwnicy przedszkola mojej córki, zabrałam ze sobą aparat. Nie po to, żeby robić tam zdjęcia, tylko żeby nie został zniszczony. Ale ludzie mówili: skoro masz aparat, rób zdjęcia, musisz je robić. To jest nasza historia. Rób. Żeby nikt potem nie powiedział, że tego nie było, że to się nie wydarzyło.

Na zdjęciach są zatrzymane momenty z przełomu lutego i marca 2022. Dni wyglądają prawie normalne. Dzieci grają w karty, ludzie siedzą na łóżkach, na krzesłach, ktoś przygotowuje posiłek w dużym garnku, ktoś ma przygotowane leki, chłopcy zamiatają podłogę, pies domaga się uwagi. Piwnicę niedawno pomalowano w kolorowe obrazy, na wypadek gdyby miała ponownie przyjąć dzieci i ich rodziny.

DOOH: informacja, relacja, dokumentacja.

Olga: Po paru dniach już nie mogłam wziąć aparatu do ręki. Nie wzięłam go przez prawie trzy miesiące, nawet kiedy już byłyśmy bezpieczne w Warszawie. Po prostu nie byłam w stanie, ręce mi się trzęsły, coś mnie ściskało w środku. Nagle nie potrafiłam robić zdjęć. Robienie zdjęć nie kojarzyło mi się z radością ludzi. Takie chwile i takie obrazki jak te z przedszkola zapisywały się nie tylko w aparacie. One zapisywały się też we mnie. 

Olga i jej 7-letnia dzisiaj córka wyszły z Buczy 8 marca, od 10 marca mieszkają w Warszawie.
Olga pracuje w Jet Line, jest fotografką.

 

Fotografie „Przedszkole. Bucza, luty 2022” Olgi Maistrenko przez tydzień na cyfrowych ekranach Jet Line w 7największych miastach w Polsce i na sieci Smart Citylight Warexpo w Warszawie.

 

Bucza, Ukraina

Wojna w Ukrainie

Podziemie przedszkola

Lekarstwa

Bucza

Bucza

Bucza, ludzie

Bucza, pies

Bucza, wsparcie

Bucza, dziecko

Bucza, sen

Bucza, gotowanie

Bucza, porządki

Bucza, starsza Pani

Instagram Olgi:

Ольга Майстренко (@olga_maistrenko_photographer) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

Więcej o ekranach MORE:

Ekrany reklamowe More – DOOH , na przystankach i w witrynach, Warszawa, GOP – Jet Line