Majątek publiczny. To, co wspólne.
Czy znacie wartość tego, co można policzyć a co jest wspólne?

„To, co nas różni jest ważne, ale ważne jest też to, co nas łączy. A łączy nas to wszystko, co udało się nam zbudować” – mówią twórcy strony majatekpubliczny.pl
Poznajcie projekt „Majątek publiczny”, który wymyślił Jędrzej Malko, nauczyciel, historyk idei, autor książek, koordynator dziennikarskiego projektu „Spięcie”.
„Majątek publiczny” jest prowadzony przez grupę ekonomistek i ekonomistów proponujących taki sposób prowadzenia debaty publicznej, aby brzmiała w niej troska o to, co jest wspólne. Aby pojawiło się więcej faktów, świadomości i odpowiedzialności, mniej obaw i niezrozumienia.

W Polsce dyskusja o finansach publicznych koncentruje się niemal wyłącznie na długu publicznym. A choć jest to temat ważny, to warto rozmawiać o nim w odpowiednim kontekście. Ekonomiści i ekonomistki inicjujący akcję wskazują, że dług publiczny ma zupełnie inną naturę od prywatnego kredytu, a mądrze pożytkowany może służyć przyszłym pokoleniom. Państwowa inwestycja w edukację czy ochronę zdrowia jest czymś zupełnie innym niż prywatny kredyt na samochód. Powinniśmy więc przyglądać się obu stronom wspólnego bilansu: nie tylko zadłużeniu, ale i majątkowi.

„Kiedy zapominamy o tym, jak wiele mamy, łatwiej przestajemy o to dbać. A przecież duży majątek to duża odpowiedzialność. Odpowiedzialność za to, by mądrze gospodarować tym, co wspólne. Nie roztrwonić tego, zachować dla przyszłych pokoleń. Warto pamiętać, że jako wspólnota mamy o co dbać”.

W Jet Line na ekranach „Majątek publiczny”.
Oddajemy miejsce na MORE i MyLED na potrzeby dyskusji o tym, co jest wspólne ale także, w jak różny sposób można mówić o różnych rzeczach i jak różne efekty są  osiągane.

Jeśli jesteście ciekawi, ile wynosi nasz wspólny majątek i co się na niego składa – koniecznie zajrzyjcie na stronę majatekpubliczny.pl